هم شاگردی

شماره: همکاری گسترده وزارت علوم و غروب آزادی ...

همکاری گسترده وزارت علوم و غروب آزادی …

نشریات دانشجویی یکی از ارکان مهم فعالیت دانشجویی است که در دوره‌های مختلف طلایه‌دار مطالبه‌گری در میان جمع‌های نخبگانی از مسئولین بوده است. در این میان اما متولی اصلی نشریات دانشجویی یعنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که باید با سیاست‌گذاری و حمایت‌های مادی و معنوی زمینه را برای گسترش این حرفه در میان دانشجویان فراهم کند در این سال اما خود با سنگ اندازی‌های متعدد باعث روکود نشریات دانشجویی شده است.

اما نمونه بارز این فعالیت‌ها انتخابات‌های کمیته‌های ناظر بر نشریات دانشگاهی و به دنبال آن شورای مرکزی نظارت بر نشریات وزارت علوم است که در یک ساله گذشته با نگاه های جناحی و طرفدارانه پیش رفته است. از جمله کارهایی که تیم مهندسی وزارت از اوایل سال ۱۳۹۸ و برای مدیریت نتایج در انتخابات اعضای دانشجویی شورای مرکزی انجام داد می­توان به ابطال انتخابات دانشگاه فرهنگیان اشاره کرد که اولین بار در تاریخ این دانشگاه برگزار شده بود و یا عدم رسیدگی به تخلفات متعدد دانشگاه تهران. تخلفات از این هم فراتر رفت و زمانی که لیست مدیران مسئول دارای حق رای اعلام شد ۲۵ دانشگاه به دلایل مبهم و بعضاً ابتدایی را از چرخه انتخابات حذف کردند، جالب‌تر آنکه در اغلب این دانشگاه افرادی که رای آورده بودند از دانشجویان انقلابی بودند که خود دلیلی دیگر بر یک جانبه‌گرایانه عمل کردن وزارت علوم می‌باشد.

با تمام موارد فوق و بعد از عقب انداختن انتخابات از اوایل اردیبهشت به خرداد ماه برای تلاش بیشتر در جهت کاهش حق رای جبهه انقلاب، نشست ۳ روزه برای انتخاب دو عضو اصلی و یک عضو علی البدل دانشجویی شورای مرکزی ناظر بر نشریات شروع شد. تهمت‌های متعدد و دروغ‌های بسیاری که ائتلاف اصلاح طلب معروف به طلوع آزادی که در این سال‌ها همیشه دو عضو اصلی کمیته را در اختیار داشته است، تمام تلاش خود برای اختلاف میان جبهه انقلاب برای تضعیف آن را انجام داد که به نتیجه ای نرسید.

سرانجام پس از تلاش‌های فراوان اما انتخابات برگزار شد و میلاد مفاخری از جبهه انقلاب با ۱۴۸ رای نفر اول شد و محمدرضا محمدی و محمدعلی کامفیروزی با ۱۴۰ رای برابر شده و به دور دوم رفتند. در دور دوم ابتدا نتایج اعلام شده به صورت محمدعلی کامفیروزی ۱۴۳ و محمدرضا محمدی ۱۴۲ بود که پس از بررسی مجدد مشخص شد یک مدیرمسئول ۲ رای در صندوق انداخته و حال مسئله جدیدی مطرح شد ائتلاف طلوع آزادی متعقد بود فقط رای دوم تخلف است و باید ابطال گردد و این نظر وزارت علوم نیز بود که سرانجام اعلام و قرار بر برگزاری دور سوم شد از آن طرف محمدرضا محمدی و دیگر مدیران مسئول ائتلاف احیای عدالت متعقد بودند طبق ماده ۲۶ هر دو رای فرد مذکور که ظاهرا به محمد علی کامفیروزی بوده است باید ابطال گردد که در این صورت محمدی با یک رای بیشتر عضو اصلی و کام فیروزی عضو علی البدل می شدند.

در این میان اما هر دو گروه مطابق قانون شکایات خود را نیز به وزارت علوم اعلام کردند که نماینده حقوقدان شورای مرکزی به دلیل اینکه تعداد امضاها به نیمی از تعداد افراد شرکت کننده‌ها در انتخابات نرسیده است هر دو شکایت را رد کرد.

در این میان و جدای از اختلافات فکری میان دو ائتلاف اما نقش جانب دارانه وزارت علوم و تخلفات گسترده کاملاً مشخص است و با این روند مشخص نیست چه آشی برای فعالین نشریات در دور سوم انتخابات خواهند پخت.

۲

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *